reklama
reklama

Bieszczadzkie misie dorastają...i stają się ciekawskie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: T. Korszyński/fb Nadleśnictwo Lutowisk

Bieszczadzkie misie dorastają...i stają się ciekawskie! - Zdjęcie główne

Ślady niedźwiedzia | foto T. Korszyński/fb Nadleśnictwo Lutowisk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostki W Bieszczadach młode niedźwiedzie nie tylko rosną w siłę, ale wykazują również coraz większą ciekawość. Ostatnio jeden z nich dokonał małego „aktu wandalizmu” – wykonanego jednak w całkiem uroczy sposób!
reklama

Pracownicy Nadleśnictwa Lutowiska podzielili się fotografią, na której widać odciski łapek niedźwiadka na drewnianej barierce przy tablicy informacyjnej.

"Jak widać na załączonym obrazku, wśród młodych niedźwiadków panuje okrutny głód wiedzy i rzetelnych informacji przyrodniczych..."
skomentowali zabawnie leśnicy.

Ślady młodego niedźwiedzia/fot. T. Kowszyński Nadleśnictwo Lutowiska

Ślady największego, polskiego drapieżnika w ostatnim czasie zauważyli także leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

"Wędrując po bieszczadzkich szlakach patrzcie pod nogi, mieszkańcy lasu często podróżują utartymi ścieżkami. Podczas wędrówki leśniczy spotkał tropy niedźwiedzia na swojej trasie, w takiej sytuacji zalecamy zachować spokój i obserwować otaczającą nas przestrzeń" - opisują.

Ślady Niedźwiedzia/ Krzysztof Firlej / fb Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Jak można przeczytać na stronach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na jego terenie zlokalizowano kilka gawr niedźwiedzich.

Młode w liczbie najczęściej 1-3 samica rodzi co cztery lata w czasie snu zimowego i opiekuje się nimi do dwóch lat. Samiec prowadzi życie samotne. Zajmuje terytorium o powierzchni około 2 tysiące ha., znakując je zadrapaniami na pniach drzew, które umieszcza jak najwyżej nad ziemią. Niedźwiedzie osiągają wiek około 40 lat - opisują parkowcy.

Pracownicy BdPN podkreślają, że Bieszczady są obecnie najważniejszą w Polsce ostoją niedźwiedzia. Zasięg tej populacji można poznać gromadząc informacje o pozostawionych przez niedźwiedzie śladach bytowania jak: tropy, znakowane drzewa, gawry i barłogi, wyrządzane szkody – oraz przez bezpośrednie obserwacje.

Do niedawna szacowano liczebność bieszczadzkiej populacji na około 50 osobników. W ostatnich latach prowadzone są badania telemetryczne, z których wstępnie wynika, że liczba niedźwiedzi może być mniejsza a powierzchnie penetrowanych terytoriów znacznie większe niż sądzono.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama